Стратегія розвитку
Прийнято:педагогічною радою
протокол № _______
від ______________
ПЛАН
Розвитку Вербецького дошкільного
навчального закладу«Дзвіночок»
Гуменецькоїсільської ради
на 2018 - 2021 н.р.
І. Вступ.
Стратегія розвитку враховує потреби сучасного українського суспільства, умови його інтеграції в європейське і світове співтовариство, соціальне замовлення в період оновлення.
Стратегія розвитку спрямована на реалізацію Конституції України, Національної доктрини розвитку освіти, Концепції національного виховання, освітнього напрямку Державної програми "Освіта. Україна ХХІ століття" і розроблена на основі Законів України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", Положення про дошкільний навчальний заклад.
У зв'язку з цим в її основу покладено наступні ідеї: гуманізація освіти, врахування традицій української педагогіки, соціалізація, нероздільність навчання і виховання, формування цілісної і розвиненої особистості, виховання життєтворчості.
В умовах глобалізацій них змін на часі модернізація змісту дошкільної освіти, гуманізація її цілей та принципів, переорієнтація на розвиток особистості дитини як основний ресурс, що визначає поступальних рух суспільства.
Поліпшення якості дошкільної освіти є необхідною умовою для розвитку такої особистості. Основними завданнями дошкільної освіти є збереження та зміцненняфізичного, психічного і духовного здоров'ядитини, виховання любові до Батьківщини, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій та звичаїв, свідомого ставлення до себе, оточення та навколишнього природного середовища, формування особистості дитини, розвиток її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду тощо.
Сучасний стан системи дошкільної освіти характеризують значнізміни у перетворені предметно-розвивального середовища дошкільного закладу, створеннянових науково обгрунтованихзасобів для повноцінногорозвитку дошкільників, онолення форм і методів роботи з ним і насамперед в управлінніосвітнім процесом ДНЗ. Успіх цих змін пов'язаний з оновленням наукової, методичної і матеріальної бази навчання, виховання і розвитку дошкільників.
Однією з важливих умов оновлення є використання в дошкільній ланцісистемиосвітиінформаційно-комунікаційнихтехнологій.
Розв'язання зазначених проблем за умови об'єднання зусиль колективу педагогів та батьків шляхом розроблення і виконання програми розвитку дошкільного навчального закладу на період 2018-2021 р.
Дошкільна освіта є самостійною системою, обов'язковою складовою освіти в Україні, яка гармонійно поєднує сімейне та суспільне виховання. Найпершим суспільним середовищем для дитини стає дошкільний навчальний заклад, метою якого є забезпечення гармонійного розвитку особистості дитини, її фізичного і психічного здоров'я, виховання ціннісного ставлення до природного й соціального довкілля, до самої себе, формування механізмів соціальної адаптації та творчого втілення в умовах життя в товаристві незнайомих дітей і дорослих.
ІІ. Етапи реалізації стратегії:
1. Підготовчий (І половина 2018 року)
Виявлення перспективних напрямків розвитку ДНЗ та моделювання його нового якісного стану в умовах модернізації освіти України. Створення умов для визначення основних ідей програми розвитку, обміркування протиріч і передумов розвитку Вербецького ДНЗ «Дзвіночок».
2. Концептуальний (ІІ половина 2018 року)
Безпосередній початок реалізації програми, проведення основних компонентів освітнього процесу у відповідність з характеристиками «Програми розвитку Вербецького ДНЗ «Дзвіночок» на 2018 -2021рр.».
3. Основний етап реалізації Програми (2018 - 2021 н.р.)
Перехід ДНЗ на новий якісний стан. Подолання невідповідностей основним завданням Програми і реформування компонентів, які мають відхилення від норм, заданих «Програмою розвитку Вербецького ДНЗ «Дзвіночок» 2018-2021н.рр.».
4. Завершальний (аналітико - корекційний) (2020 - 2021рр.)
Аналіз досягнутих результатів і визначення перспектив подальшого розвитку ДНЗ. Фіксація створених прецедентів освітньої політики та їхнє закріплення в локальних нормативних актах ДНЗ. Підведення підсумків. Аналіз і рефлексія статуту ДНЗ в соціумі міста. Самовизначення педагогічного колективу по відношенню до подальшого розвитку дошкільного закладу.
ІІІ. Основні завдання та мета:
- забезпечувати максимально сприятливі умови для оздоровлення та загартування дошкільнят, впровадження системи оздоровчих заходів, здоров'язберігаючих технологій фізичного виховання й розвитку дітей з урахуванням індивідуальних особливостей здоров'я;
- створювати безпечні умови для навчання, розвитку і виховання дошкільників;
- забезпечувати психолого-педагогічний та медичний супровід організації життєдіяльності дошкільнят в умовах закладу;
- здійснювати особистісно-орієнтований підхід у становлення особистості дошкільника реалізації його інтелектуальних, культурних і творчих можливостей шляхом впровадження інноваційних педагогічних технологій, методик, програм, ППД;
- підвищувати якість та ефективність освітнього процесу шляхом впровадження в практику роботи ІКТ та комп'ютерно-орієнтованих технологій;
- удосконалювати професійну компетентність педагогів як в умовах дошкільного закладу, та і в системі підвищення кваліфікації;
- модернізувати матеріально-технічну базу дошкільного закладу;
- створювати оновлене відповідно до вимог часу програмно-методичне забезпечення закладу;
- удосконалювати механізм моніторингу освітнього процесу;
- формувати комплексну національно-орієнтовану систему виховання дітей дошкільного віку;
- забезпечити педагогічне співробітництво зі школою з питань адаптації вихованців закладу до умов навчання в школі;
- забезпечувати тісну співпрацю з родинами вихованців та громадськістю, урізноманітнювати форми спільної роботи
IV. Джерела та обсяги фінансування:
Кошти місцевого самоврядування виконавчого комітету Гуменецької сільської ради та відділу освіти КСіТГуменецької сільської ради розмір яких на кожний окремий рік розглядається у встановленому законом порядку;
Інші джерела фінансування не заборонені чинним законодавством (благодійні добровільні внески батьків, спонсорські кошти).
Очікувані результати:
1. Здобуття дітьми якісної дошкільної освіти через особистісно- орієнтовану модель навчання у контексті Базової програми розвитку дітей дошкільного віку «Дитина» та інших програм МОН України з урахуванням досягнень науки та техніки.
2. Створення оптимальних умов для комплексного впливу на формування компетентної особистості дошкільника на основі індивідуалізації розвитку, навчання та виховання дитини.
3. Підвищення якості навчально-виховного процесу, організації роботи ДНЗ щодо збереження і зміцнення психічного і фізичного здоров'я дітей дошкільного віку, піднесення якісних показників здоров'я вихованців.
4. Створення умов для максимальної самореалізації працівників ДНЗ.
5. Приведення матеріально-технічної бази у відповідність до нормативних вимог, забезпечення ДНЗ сучасним обладнанням, навчально-методичними матеріалами.
6. Забезпечення наступності у роботи ДНЗ «Дзвіночок» та Вербецької «ЗОШ І-ІІ ступенів.»
Виконання концепції має забезпечити:
Державний стандарт дошкільної освіти в ДНЗ «Дзвіночок» визначений змістом Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Дитина», Базовим компонентом дошкільної освіти і коментарем до нього, та діючими нині державними програмами і елементами тих програм, які будуть вводитися
V. Резюме Вербецького ДНЗ «Дзвіночок»:
Вербецький дошкільний навчальний заклад «Дзвіночок» знаходиться в с. Вербка, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області, вул. Центральна ,13.
Дошкільний навчальний заклад відкритий у 1991 році, де виховується 40 дітей. Про комфортне перебування дітей у ДНЗ, збалансоване і раціональне харчування піклуються 12 працівників.Дошкільний заклад укомплектований кадрами відповідно вимог наказу МОН № 118 від 24.02.2005р.
Всього в ДНЗ працює 5 педагогів, з них вищу освіту мають 5.
Останній рік атестації ДНЗ: 2014р
Наслідки атестації: атестований.
Потужність ДНЗ - 48 дітей
Кількість вікових груп: 2
Режим роботи ДНЗ: заклад працює за п'ятиденним робочим тижнем та 10,5 годинним перебуванням дітей з 7:30 ранку до 18:00. Вихідні дні: субота , неділя, святкові. Навчальний рік з 1 вересня до 31 травня. З 1 червня по 31 серпня - літній оздоровчий період.
В приміщенні дошкільного закладу є 3 групові кімнати, спортивна актова зала, , кабінет завідувача, кімната харчоблоку, 3 коридори, 3 кладові кімнати, підсобні та підвальні приміщення. . На території ДНЗ є ігровий майданчик, альтанки, 2 клумби.
VI. Зміст завдань реалізації стратегії розвитку дошкільного навчального закладу відповідно до пріоритетних напрямків розвитку дошкільного навчального закладу:
- упровадження в освітній процес новацій, інноваційних форм роботи та інформаційно-комунікаційних технологій.
- оновлення предметно-розвивальногосередовища та матеріально-технічної бази дошкільного навчального закладу;
- створення комфортного психологічного середовища для дітей та педагогів, забезпечення умов для самовираження, самоствердження, самореалізації і вільногорозвитку кожного;
- організація особистісно-орієнтованого навчання та виховання з урахуванням індивідуальних можливостей дітей;
- надання додаткових освітніх послуг;
- забезпечення наступності дошкільної і початкової освіти;
- контроль дотримання гігієнічних вимог облаштування території, будівлі, приміщень і комунікаційних систем дошкільного навчального закладу;
- забезпечення тісної співпраці сім'ї та дошкільного начального закладу у розвитку ,вихованні та навчанні дітей;
- оптимізація освітнього процесу на основі підвищення психолого-педагогічної компетентності вихователів, батьків вихованців.
Шляхи реалізації:
- створення належних умов для гармонійно горозвитку, виховання і навчання дітей;
- створення безпечних умов для життя і здоров'я дітей у дошкільному навчальном у закладі;
- оптимізація роботи з батьківською громадськістю;
- підвищення професійної компетентності педагогічних працівників.
VІІ.Організаціянавчально-виховногопроцесу
Дошкільна освіта як перша самостійна ланка має гнучко реагувати на сучасні соціокультурні запити, збагачувати знання дитини необхідною якісною інформацією, допомагати їй реалізувати свій природний потенціал, орієнтуватися на загальнолюдські й національні цінності, що, у свою чергу, свідчить про необхідність вироблення новихвимог до системи освіти дитячого садка.
Основні завдання:
- використання сучасних освітніх технологій навчання та виховання;
- створення сприятливих умов для особистісного становлення і самореалізації кожної дитини, формування її життєвої компетентності;
- формування уміння ефективно вирішувати різноманітні проблеми на основі існуючи хзнань;
- підвищення рівня фізичного, психічного, духовного здоров'я дошкільників
Шляхи реалізації
Пізнавальний розвиток:
- формування позитивного ставлення до світу на основі емоційно-чуттєвого досвіду;
- сприяння розвитку та вдосконаленню різних способів пізнання відповідно до вікових норм та індивідуальних темпів розвитку дитини;
- розвиток пізнавальних процесів за допомогою спеціальних процесів, за допомогою дидактичних ігор та вправ;
- ознайомлення з різними джерелами інформації (книжки, журнали, телебачення, радіо, комп'ютер).
Мовленнєвийрозвиток:
- уточнення і поповнення словникового запасу дітей на основі формування уявлень про світ у сферах дитячої життєдіяльності;
- збагачення активного мовлення дитини прикметниками, прислівниками, дієсловами, дієприкметниками, дієприслівниками,числівниками, займенниками;
- продовження роботи над лексичним значенням слів;
- оволодіння мовою як засобом пізнання і способом специфічного людського спілкування.
Художньо-естетичнийрозвиток:
- розвиток у дітей естетичного сприйняття, вміння помічати красиве в навколишньому середовищі, закладення основ художнього смаку, виховання звички вносити елементи краси впобут, природу, стосунки з однолітками, дорослими;
- спонукання дітей до експериментування з фарбами, різними художніми матеріалами, створення розвивального середовища для самостійної художньої діяльності, що забезпечує самовираження дитини у мистецтві;
- формування художньо-мовленнєвих виконавчих вмінь, розвиток здібності до творчого перевтілення у сценічний образ;
- збагачення музичного досвіду дітей, зацікавлення новими вокальними та інструментальними творами;
- розвиток основ музичноїкультури.
Фізкультурно-оздоровча робота:
- охорона життя та зміцнення здоров'я дітей;
- формування правильної постави, розвиток всіх груп м'язів;
- підвищення рівня стійкості організму проти впливу несприятливих факторів навколишнього середовища;
- формування уявлень про своє тіло, необхідність збереження свого здоров'я;
- формування культурно-гігієнічних навичок;
- розвиток у дошкільнят інтересу до різних видів рухової діяльності;
- виховання любові до спорту;
- формування позитивних та вольових рис характеру.
Ігрова діяльність:
- створення умов для вільної самостійної ігрової діяльності дітей;
- використовувати різні види ігор, навчати розрізнятиїх за змістом, характерними особливостями;
- створювати передумови розвитку сюжетно-рольової гри;
- сприяти виникненню у грі дружніх партнерських відносин та ігрових об'єднань за інтересом.
VIII. Організація науково-методичної роботи
Мета: Підвищення педагогічного, психологічного, методичного та фахового рівня педагогічних працівників, активізація педагогічних досліджень, покращенняя костіметодичних розробок.
Завдання
- вивчення та впровадження в практику нових освітніх технологій, використання мультимедіа технологій в освітній діяльності ДНЗ;
- удосконалення форм роботи щодо запровадження нетрадиційних форм і методів організації навчання, інноваційних технологій та передового педагогічного досвіду;
- створення організаційних умов для безперервного удосконалення фахової освіти і кваліфікації педагогічних працівників;
- проведення системних методичнихзаходів, спрямованих на розвиток творчих можливостей педагогів, виявлення перспективного педагогічного досвіду та участь у його вивченні, узагальнення та впровадженні;
Шляхи реалізації
- розробка авторських програм, робота над єдиною методичною проблемою, організація наставництва;
- орієнтування педагогічних працівників на оволодіння та застосування нових інформаційних технологій.
- інноваційний підхід до практичної колективної діяльності
- реалізація принципу безперервної освіти: організація підвищення кваліфікації педагогічних кадрів;
- проходження педагогами атестації для виявлення рівня їх кваліфікації;
IX. Управлінська діяльність
Мета: Удосконалення системи моніторингу щодо ефективності діяльності дошкільного навчального закладу.
Завдання:
- відстеження освітньо-виховного процесу, з метою оцінювання його результатів, виявлення факторів, що впливають на ці результати;
- прийняття й реалізація регулятивних та корекційних управлінських рішень;
- створення умов для реалізації творчого потенціалу кожного педагога;
Шляхи реалізації:
- створення умов для застосування у дошкільному навчальному закладі нових форм здобуття дошкільної освіти;
- удосконалення системи моніторингу забезпечення умов у дошкільному навчальному заклад для розвитку дітей та педагогів;
- розширення участі громадськості в управлінні дошкільним навчальним закладом;
- упровадження інформаційно-комунікаційних технологій у процес управління дошкільним навчальним закладом;
- розширення джерел фінансування закладу (благодійна та спонсорська допомога, доходи від надання додаткових освітніх послуг, участь в проектах і програмах галузі освіти);
- забезпечення реалізації довгострокової програми підвищення кваліфікації педагогів закладу;
- здійснення комплексу соціально спрямованих заходів з метою створення позитивної мотивації працівників.
X.Шляхи реалізації програми розвитку дошкільного навчального закладу
Реалізацію концептуальних завдань планується провести шляхом динамічного, поетапного розвитку й удосконалення матеріальної бази, форм і методів навчально-виховного процесу, докорінного поліпшення умов для розвитку здібностей і обдарувань, самореалізації дітей завдяки спільним цілеспрямованим діям всіх учасників освітнього процесу.
XІ. Очікувані результати реалізації концепції
В результаті реалізації концепції очікується, що:
1. Будуть максимально створені умови для оновлення змісту дошкільної освіти; якість та доступність дошкільної освіти для кожної дитини відповідного віку;
2. Будуть створені умови для самовираження, самоствердження, творчій самореалізації і вільного розвитку кожної дитини.
3. Будуть створено позитивний і міждошкільного закладу, умови для подальшого розвитку дошкільного навчального закладу;
4. Кожен член педагогічного колективу матиме можливість для максимального самовираження, самореалізації.
5. Батьки дійсно стануть рівноправними учасниками виховного процесу.
Список використаної літератури:
1. Базовий компонент дошкільної освіти /Науковий керівник: А. М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф., д-р пед. наук;Авт. кол-в:Богуш А. М.,Бєлєнька Г. В., Богініч О. Л. та ін. К.: ТОВ «МЦФЕР-Україна», 2012.- 26 с.
2. Програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт» - / О.О.Андрієтті О.П.Голубович, О.П.Долинна, Т.В.Дяченко, Т.С.Ільченко, Г.Є Іванова, Г.М.Лисенко, Т.В.Панасюк, Г.В.Петрова, Т.О. Піроженко, Н.М.Романко, Н.А.Случинська, Н.І.Трикоз.- Тернопіль: Мандрівець, 2013. -104 с.
3. Дитина: програма виховання і навчання дітей від двохдо семи років / наук.кер. проекту: О. В. Огнев'юк, К. І. Волинець; наук.кер. програмою: О. В. Проскура, Л. П. Кочина, В. У. Кузьменко, Н. В. Кудикіна; авт. кол.: Г. В. Бєлєнька, Е. В. Бєлкіна, О. Л. Богініч,Н. І. Богданець-Білоскаленко, С. А. Васильєва, М. С. Вашуленко [та ін.] /Мін. осв. і наук., мол. та спорту України, Головн. упр. осв. і наук. викон.орг. Київміськради (КМДА), Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2012. - 492с.
4. Закон України «Про дошкільну освіту» // Освіта України. 1001. № 33. 12 серпня.
5. Настільна книга керівника дошкільного навчального закладу. Частина 1 / упоряд.: Н.М. Курочка, Н.В.Омельяненко. Тернопіль: Мандрівець, 2008.-248 с.
6. Настільна книга керівника дошкільного навчального закладу. Частина 2 / упоряд.: Н.М. Курочка, Н.В.Омельяненко. Тернопіль: Мандрівець, 2008. - 216 с.
7. Крутій К.Л. Управління дошкільним закладом: організація контролю та керівництва / К.Л.Крутій, Н.В.Маковецька. - 2-ге вид. - Запоріжжя: ТОВ «ЛІПС» ЛТД, 2003. - С. 24-28.
8. Романюк І.А. Аналіз, планування, контроль як функції управлінської діяльності керівника дошкільного навчального закладу / І.А.Романюк. - Тернопіль: Мандрівець, 2011. - 280 с.
9. Обов'язкова освіта дітей старшого дошкільного віку: форми здобуття, організація і зміст роботи: Збірник методичних матеріалів / авт.-упоряд.: О.П.Долинна, А.П.Бурова, О.В.Низковська, Т.П.Носачова. - Тернопіль: Мандрівець, 2011. - 480 с.
10. Традиції та звичаїУкраїнців. / автор-упор. Квасниця І.Ю. - Київ: Гнозіс, 2007. - 408 с.
11. Богуш А., Гавриш Н., Котик Т. Методика організації художньо-мовленнєвої діяльності дітей у дошкільних навчальних закладах. [Підручник для студентів вищих навчальних закладів факультеті вдошкільної освіти]. - К.: Видавничий дім «Слово», 2010. - 304с.